Stomatologia dziecięca – jakich zabiegów możesz się spodziewać?

Rodzice często zastanawiają się kiedy pójść na pierwsza wizytę do stomatologa ze swoim dzieckiem. Najlepszym momentem będzie chwila, kiedy maluch będzie posiadał już cztery zęby mleczne. Jeśli wydaje Ci się, że jest to zbyt wcześnie to pamiętaj o tym, że najpóźniej do stomatologa należy się wybrać, kiedy dziecko skończy 3-lata. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja u pedodonty, czyli osoby, która specjalizuje się w leczeniu zębów u dzieci.

Zabiegi, których możemy spodziewać się u dentysty

Nie da się ukryć, że stomatologia dziecięca jest w wielu przypadkach trochę skomplikowana. Spora część maluchów posiada część zębów mlecznych, a część stałych. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że z mleczakami nie będzie większych problemów, jednak o zęby stałe należy się troszczyć, albowiem nie będziemy mogli liczyć na nowe. Jeśli masz zamiar wybrać się z dzieckiem do dentysty to musisz być przygotowany na kilka zabiegów, które mogą się odbyć. Podstawowym zabiegiem jest fluoryzacja, czyli profilaktyka przed pojawieniem się próchnicy. Jeśli Twój potomek ma mleczaki to zostaną one objęte dodatkową ochroną. Warto nadmienić, iż jest to zabieg bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Innym popularnym zabiegiem jest lakowanie, czyli nic innego jak wypełnianie dziurek lakiem. Jest to substancja, która ma za zadanie chronić zbędny przed bakteriami.

Stomatologia dziecięca w przypadku maluchów, które nie umieją jeszcze współpracować

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko nie będzie współpracowało z lekarzem to powinieneś już dzisiaj odgonić te myśli od siebie. Dzisiaj znaną metodą jest lapisowanie, które stosowane jest u maluchów, które jeszcze nie umieją mówić. Celem lapisowania jest zatrzymanie próchnicy przez impregnację związek chemiczny. Pamiętaj jednak, że jest to krótkotrwała metoda, która musi być powtarzana przy każdej wizycie. Jeżeli Twoje dziecko będzie już umiało kooperować to wówczas zalecane jest plombowanie zęba.

Nie zapomnij o tym, że konsultacja u stomatologa zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych powinna mieć miejsce co najmniej 2 razy do roku!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Milena Zielińska

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *