Najlepszy lek na wzdęcia: mięta na trawienie?

mięta pieprzowa jako lek na wzdęcia

Naturalne leki roślinne znane są od wieków, a zanim jeszcze pojawiła się chemiczna farmacja ludzie wykorzystywali dobroczynne właściwości wielu roślin w celu niwelowania bólu, leczenia infekcji i poprawiania procesów trawiennych. Nic w tym dziwnego. Substancje składowe wielu leków pochodzą właśnie z roślin, a oczyszczone i nieco przetworzone, aby miały znacznie skuteczniejsze działanie są do kupienia w każdej aptece. Wiele preparatów syntezowanych chemicznie w fabrykach farmaceutycznych również powstaje na wzór tych naturalnych, a ich chemiczna synteza zastępuje wyciągi roślinne, bo jest tańsza a rośliny rzadkie i trudno osiągalne.

Lek znany od pokoleń

Wiele preparatów roślinnych znanych dziś pod nowymi nazwami tak w rzeczywistości było stosowanych już całe dziesięciolecia, a nawet stulecia wstecz. Przykładem takiego preparatu jest wyciąg z ziół, dziś znany głównie jako lek na wzdęcia i różne problemy trawienne, a także używany jako likwidujący bóle głowy oraz migreny. Biorąc pod uwagę skład można się zgodzić z takim działaniem, bowiem większość produktów na bazie ekstraktów z ziół znajdzie się wiele olejków aromatycznych o zbawiennym działaniu uspokajającym.

Olejek goździkowy, cytrynowy, lawendowy, miętowy i cynamonowy to same aromatyczne składniki, które nawet dzięki wyobraźni wprowadzają w swoistą nostalgię. Ciekawostkę natomiast stanowi fakt, ze taka receptura została wymyślona jeszcze w okresie średniowiecza i cieszyła się wielkim powodzeniem z powodu swojej skuteczności.

Zioła na problemy trawienne

tłuste jedzenie powoduje wzdęcia

Spożycie tak tłustego jedzenia to prosty sposób na wzdęcia.

Chociaż przez kilka lat lek był reklamowany raczej, jako antymigrenowy to o tym, że jest skuteczny na problemy trawienne może świadczyć zawartość rozgrzewającego cynamonu i mięty. Nie bez powodu jest również olejek goździkowy powszechnie znany, jako skuteczny lek przeciwbólowy. Osoby preferujące zdrowy tryb życia wiedzą, że najlepszym sposobem na zdrowe trawienie i pozbywanie się wzdęć jest przyspieszenie metabolizmu dzięki przyprawom. Z drugiej strony mięta w każdej postaci, od naparów po wyciągi traktowana była, jako panaceum na żołądek oraz, jako skuteczny lek na wzdęcia i bóle brzucha.

Inne zastosowania

Ciekawostką dotyczącą preparatów ziołowych jest jego przeznaczenie na kilka dolegliwości pozornie ze sobą nie związanych, bo co wspólnego może mieć katar z niestrawnością? W rzeczywistości są to objawy uboczne często występujących infekcji, które objawiają się w formie różnych wewnętrznych dolegliwości. Każdy z zawartych w lekach olejków ma inne działanie, ale łącząc ze sobą wpływ na odporność, odkażanie, uspokajanie i rozkurczowe działanie na mięśnie w konsekwencji przynosi ulgę w wielu różnych skutkach tych samych chorób.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Milena Zielińska

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Jedna odpowiedź na Najlepszy lek na wzdęcia: mięta na trawienie?

  1. Ewelina pisze:

    Lubię miętę i inne ziółka :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *