Jak radzić sobie z cholesterolem LDL w naszym ciele?

Jeśli podczas badania lekarskiego wyszło nam, że posiadamy wysoki poziom cholesterolu, będzie to oznaczało, że musimy poważnie wziąć się do roboty, inaczej będą nas czekać problemy w postaci obecności w grupie ryzyka zawałem serca albo miażdżycy. Cholesterol LDL można zwalczyć, jeśli będziemy wiedzieć, czym jest oraz gdzie się znajduje.

Podział cholesterolu

Powszechny podział cholesterolu obejmuje dwie grupy, określane potocznie dobrym i złym cholesterolem.

Pierwsza z nich to cholesterol HDL, który zawiera w swoim składzie duże ilości lipoprotein. Dzięki ich właściwościom możliwe jest oczyszczanie naszego układu krwionośnego z wszelakich zanieczyszczeń czy też złogów. Lipoproteiny dosłownie wymywają wszelakie złogi na ściankach krwiobiegu, przyczyniając się przy tym do zmniejszenia ciśnienia krwi a także zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji tego życiodajnego płynu.

Złym odpowiednikiem cholesterolu HDL jest cholesterol LDL, który nie zawiera w takim stopniu pozytywnych dla naszego ciała lipoprotein, a co za tym idzie – sprawia, że nasze żyły zaczynają się zabrudzać od złogów martwego nabłonka.

Wysoki poziom cholesterolu występuje licznie w mięsach czerwonych oraz wszelkich tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli zatem spożywamy tego rodzaju potrawy w dużych ilościach albo jako jedyne w naszej diecie, bardzo możliwe, że to właśnie one są przyczyną powstawania dużego stężenia złego cholesterolu LDL.

Jak zwalczać wysoki cholesterol?

Pierwszym etapem zawsze jest skontrolowanie swojej codziennej diety. Zapewne dominują w niej słodycze, jedzenie tłuste oraz wysokokaloryczne. Jeśli nie pracujemy fizycznie, nie ma powodów do spożywania tak wielkich ilości potraw przez cały czas.

Dlatego aby zwalczyć cholesterol LDL lekarz-dietetyk powinien przepisać nam nowy rozkład dietetyczny do naszych potrzeb. Jeśli nie mamy możliwości skontaktowania się z lekarzem, można na własną rękę usunąć z diety tłuste sosy, mięsa czerwone i pieczywo białe, a zastąpić je rybami, warzywami i owocami.

Do tego regularny ruch wysiłkowy i będziemy na dobrej drodze do tego, aby cholesterol LDL został tylko wspomnieniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Milena Zielińska

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *