Jak przeprowadzać badania internetowe ?

Wielu początkujących przedsiębiorców powtarza, że z chęcią zadaliby przynajmniej dziesiątki pytań swoim klientom jak i ludziom. Kto z początkujących biznesmenów nie zadaje sobie pytań typu „Dlaczego ci wszyscy ludzie omijają nasz sklep ?”, „Z jakiego powodu wszystkie kobiety kupują torebki w sklepie naprzeciwko, a nie moim”, „Czy lepiej postawić na wyższą jakość, czy może na szerszy asortyment i niższą cenę”.
Choć odpowiedź na te pytania może być naprawdę różna, a uwarunkowana jest wieloma czynnikami mikro i makroekonomicznymi, lokalizacjami sklepów, charakterystyką klienteli, to jednak jednym z głównych problemów z jakimi musi poradzić sobie każda firma jest odpowiedź na to pytanie, na przykład poprzez przeprowadzone badania internetowe, a zadanie te stawia się pionowi marketingowymi firmy.

Co jeżeli moja firma nie zatrudnia marketingowców ?

Mawia się, że małe firmy, w których pracuje od 1 do 10 osób, najczęściej nie mają specjalisty do spraw marketingu, gdyż ze względu na zbyt znikomą skalę działania, takie zatrudnienie byłoby po prostu nieopłacalne. Niemniej jednak w takim przypadku badania internetowe będą spoczywać na barkach właściciela lub też menadżera firmy, w zależności od rozdysponowania zadań.

Jak przeprowadzić badania internetowe, które będą zgodne z prawdą ?

Chyba każdy z nas kojarzy sytuację w której zaczepia nas ankieter i prosi o udzielenie odpowiedzi na kilka nieskomplikowanych pytań. O ile czasami zgodzimy się na udział w ankiecie to jednak jak jeden mąż możemy powiedzieć, że udzielane przez nas odpowiedzi nie zawsze były zgodne ze stanem faktycznym. Badania internetowe mają to do siebie, że tutaj jest jeszcze łatwiej zataić rzeczywistość, wszak odpowiadamy za pomocą kliknięć myszką, nie stoimy vis-a-vis z drugą osobą, przez co nie czujemy się zobowiązani mówić prawdy.
Jednak najlepszym rozwiązaniem dla firmy, która chce przeprowadzić badania internetowe jest „obdarowanie” ankietowanych małym prezentem. Może to być rabat na zakupy w firmie, może to być nawet spora nagroda jak telewizor za najlepszą odpowiedź podczas wszystkich przeprowadzonych badań internetowych – więcej na http://systemasap.com/article/mobilne-badania-rynku-medycznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *