Antykoncepcja – jak rozmawiać z dzieckiem?

Znacząco obniżający się wiek inicjacji seksualnej sprawia, że specjaliści: ginekolodzy, lekarze, pediatrzy czy pedagodzy – bija na alarm. Spadający wiek inicjacji seksualne wynika z kilku czynników, jednakże podstawowym i najbardziej demotywującym dla rodziców jest presja społeczna. Grupy rówieśników, wśród których obracają się dzieci, często wymuszają określone zachowania. Najczęściej jest to popalanie papierosów, również alkohol, znacznie rzadziej dawniej był to właśnie seks.

Niestety, szeroki dostęp do portali z erotyką oraz brak kontroli nad tym, co robi i z kim przebywa dziecko sprawia, że znacznie łatwiej ulec mu pokusie i próbować rzeczy, na którego nie jest fizycznie i psychicznie gotowy. Niestety, wiedzę na temat czynności seksualnych, budowy ciała oraz zachowań seksualnych dzieci czerpią z niekorygowanych źródeł, najczęściej w Internecie.

Informacje które znajdują, najczęściej są nieprawdziwe, przekłamane, zawierają wiele błędów. Wiele nastolatków jest np. zdania, że podczas pierwszego stosunku seksualnego nie jest możliwe zajście w ciążę – jest to olbrzymie przekłamanie. Wzrost niechcianych ciąż u nastolatek silnie zaalarmował nie tylko środowiska pedagogiczne oraz lekarskie, ale samych rodziców. Jednakże zamiast lamentować i zamykać dziecko w domu, warto z nim porozmawiać. Często wiedza o antykoncepcji jest znikoma lub zerowa – z dzieckiem trzeba porozmawiać konkretnie o antykoncepcji, o tym, czym może skończyć się seks, również na temat potencjalnych chorób wenerycznych.

Na początku warto zapytać dziecko o to, co wie o antykoncepcji, chorobach i ogólnie sprawdzić stan wiedzy dziecka. Rozmowa z córką powinna również powinna objąć możliwe choroby oraz schorzenia (nadżerki, rzeżączka, etc.) . Dziecko powinno również udzielić odpowiedzi, dlaczego zdecydowało się na tak wczesne rozpoczęcie współżycia. Kolejne informacje, jakie dziecko powinno nam udzielić to jakie metody antykoncepcyjne stosuje. To istotne informacja – dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie przed ciążą oraz chorobami wenerycznymi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Milena Zielińska

Arek z doświadczenia jest farmaceutą, który prowadzi niewielką aptekę zielarską w internecie. Dodatkowo zajmuje się prowadzeniem serwisu poświęconemu zdrowiu, który prowadzi ze swoimi kolegami ze studiów. W wolnej chwili pisuje dla eZabiegi24h.

More Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *